KRONISH SPORTS         

      Back to Front Page        

.

 

2016 Rio Summer Olympics

Times of events are on Rio  TIME (1 hours ahead of ET)- when it is 7 PM in Rio,  it is 6  PM in New York and 3  PM in Los Angeles.

Dates Sports Competition description  
05 Aug. - 
19:15 - 23:00
Opening Ceremony Opening Ceremony (ZO001)
06 Aug. - 
08:30 - 16:30
Shooting Men's and Women's Qualification, Finals (SH001)
06 Aug. - 
08:30 - 13:10
Rowing Men's and Women's Heats (RO001)
06 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Men's Preliminary Round (WP001)
06 Aug. - 
09:00 - 12:45
Table tennis Men's and Women's Singles: Prelims, Round 1 (TT001)
06 Aug. - 
09:00 - 14:15
Fencing Women's Individual Epee Prelims, Quarter-finals (FE001)
06 Aug. - 
09:00 - 10:40
Archery Men's Team 1/8 Eliminations (AR003)
06 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO001)

 
06 Aug. - 
09:30 - 16:15
Cycling road Men's Road Race Final (CR001)
06 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Women's Preliminaries (HB001)
06 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -60kg and Women's -48kg (JU001)
06 Aug. - 
10:00 - 16:05
Equestrian eventing Eventing Individual and Team Dressage (EC001)
06 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Men's Preliminaries (HO001)
06 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV001)
06 Aug. - 
10:30 - 13:00
Gymnastics - Artistic Men's Qualification (GA001)
06 Aug. - 
10:45 - 16:30
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE001)
06 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE002)
06 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE003)
06 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE004)
06 Aug. - 
11:00 - 14:00
Rugby Women's Pool Round (6 Matches) (RU001)
06 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Men's Preliminaries (HO002)
06 Aug. - 
11:00 - 13:15
Boxing Men's Preliminaries (BX001)
06 Aug. - 
12:00 - 16:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK001)

 
06 Aug. - 
13:00 - 15:30
Swimming Men's and Women's Heats (SW001)
06 Aug. - 
14:00 - 17:50
Archery Men's Team Quarter-finals, Semi-finals, Finals (AR004)
06 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK002)
06 Aug. - 
14:30 - 17:30
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 1 (TT002)
06 Aug. - 
14:30 - 17:00
Gymnastics - Artistic Men's Qualification (GA002)
06 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Women's Preliminaries (HB002)
06 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Women's Preliminary Round (VO002)
06 Aug. - 
15:00 - 20:00
Football Women's First round (FB008)
06 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -60kg and Women's -48kg Finals (JU002)
06 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV002)
06 Aug. - 
16:00 - 19:00
Rugby Women's Pool Round (6 Matches) (RU002)
06 Aug. - 
16:00 - 18:20
Fencing Women's Individual Epee Semi-finals, Finals (FE002)
Dates Sports Competition description
06 Aug. - 
17:30 - 21:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK003)
06 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Men's Preliminaries (HO004)
06 Aug. - 
18:30 - 21:00
Gymnastics - Artistic Men's Qualification (GA003)
06 Aug. - 
18:45 - 23:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE005)
06 Aug. - 
19:00 - 21:40
Water polo Men's Preliminary Round (WP003)
06 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Women's 48kg Final (WL001)
06 Aug. - 
19:00 - 22:00
Table tennis Men's and Women's Singles: Rounds 1 and 2 (TT003)
06 Aug. - 
19:00 - 00:00
Football Women's First round (FB010)
06 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK004)
06 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Women's Preliminaries (HB003)
06 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO003)
06 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV003)
06 Aug. - 
22:00 - 23:55
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW002)
06 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK005)
07 Aug. - 
09:00 - 16:30
Shooting Men's and Women's Qualification, Finals (SH002)
07 Aug. - 
09:00 - 12:00
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 2 (TT004)
07 Aug. - 
09:00 - 14:15
Fencing Men's Individual Foil Prelims, Quarter-finals (FE003)
07 Aug. - 
09:00 - 10:40
Archery Women's Team 1/8 Eliminations (AR005)
07 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO004)
07 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Men's Preliminaries (HB004)
07 Aug. - 
09:45 - 13:00
Gymnastics - Artistic Women's Qualification (GA004)
07 Aug. - 
10:00 - 14:00
Weightlifting Men's 56kg, Women's 53kg (WL002)
07 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -66kg and Women's -52kg (JU003)
07 Aug. - 
10:00 - 15:55
Equestrian eventing Eventing Individual and Team Dressage (EC002)
07 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Women's Preliminaries (HO005)
07 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV004)
07 Aug. - 
10:45 - 16:30
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE006)
07 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE007)
07 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE008)

 
07 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE009)
07 Aug. - 
11:00 - 14:00
Rugby Women's Pool Round (6 Matches) (RU003)
07 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Women's Preliminaries (HO006)
07 Aug. - 
11:00 - 13:30
Boxing Men's Preliminaries (BX003)
07 Aug. - 
12:00 - 16:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK006)
07 Aug. - 
12:15 - 16:35
Cycling road Women's Road Race Final (CR002)
07 Aug. - 
12:30 - 16:15
Canoe slalom Men's Canoe and Kayak Heats (CS001)
07 Aug. - 
13:00 - 18:00
Football Men's First round (FB013)
07 Aug. - 
13:00 - 15:20
Swimming Men's and Women's Heats (SW003)
07 Aug. - 
13:30 - 16:30
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 2 (TT005)
07 Aug. - 
14:00 - 17:50
Archery Women's Team Quarter-finals, Semi-finals, Finals (AR006)
07 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK007)
07 Aug. - 
14:30 - 16:00
Gymnastics - Artistic Women's Qualification (GA005)
07 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Men's Preliminaries (HB005)
07 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Men's Preliminary Round (VO005)

 
Dates Sports Competition description  
07 Aug. - 
15:00 - 20:00
Football Men's First round (FB012)
07 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Women's 53kg Final (WL003)
07 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -66kg and Women's -52kg Finals (JU004)
07 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV005)
07 Aug. - 
16:00 - 19:00
Rugby Women's Placing 9-12 and Quarter-finals (RU004)
07 Aug. - 
16:00 - 18:20
Fencing Men's Individual Foil Semi-finals, Finals (FE004)
07 Aug. - 
16:00 - 17:15
Diving Women's Synchronized 3m Springboard Final (DV001)
07 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Men's Preliminaries (HO007)
07 Aug. - 
17:00 - 19:30
Boxing Men's Preliminaries (BX004)
07 Aug. - 
17:30 - 19:00
Gymnastics - Artistic Women's Qualification (GA006)
07 Aug. - 
17:30 - 21:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK008)
07 Aug. - 
18:00 - 22:00
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 3 (TT006)
07 Aug. - 
18:00 - 23:00
Football Men's First round (FB011)
07 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Men's Preliminaries (HO008)
07 Aug. - 
18:45 - 23:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE010)

 
07 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 56kg Final (WL004)
07 Aug. - 
19:00 - 00:00
Football Men's First round (FB014)
07 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK009)
07 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Men's Preliminaries (HB006)
07 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO006)
07 Aug. - 
20:30 - 22:00
Gymnastics - Artistic Women's Qualification (GA007)
07 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV006)
07 Aug. - 
22:00 - 00:15
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW004)
07 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK010)
08 Aug. - 
08:30 - 11:10
Rowing Men's and Women's Heats, Repechages, Semi-finals (RO003)
08 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Men's Preliminary Round (WP004)
08 Aug. - 
09:00 - 16:30
Shooting Men's Qualification, Finals (SH003)
08 Aug. - 
09:00 - 13:05
Fencing Women's Individual Sabre Prelims, Quarter-finals (FE005)
08 Aug. - 
09:00 - 12:55
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR007)
08 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO007)

 
08 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Women's Preliminaries (HB007)
08 Aug. - 
10:00 - 14:00
Weightlifting Men's 62kg, Women's 58kg (WL005)
08 Aug. - 
10:00 - 14:00
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 3 (TT007)
08 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -73kg and Women's -57kg (JU005)
08 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO009)
08 Aug. - 
10:00 - 15:00
Equestrian eventing Eventing Cross-Country (EC003)
08 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV007)
08 Aug. - 
10:45 - 16:30
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE011)
08 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE012)
08 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE013)
08 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE014)
08 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO010)
08 Aug. - 
11:00 - 14:00
Boxing Men's Preliminaries (BX005)
08 Aug. - 
12:00 - 16:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK011)
08 Aug. - 
12:30 - 15:30
Rugby Women's Placing 5-12, Semi-finals (RU005)
08 Aug. - 
12:30 - 16:00
Canoe slalom Men's & Women's Canoe and Kayak Heats (CS002)
08 Aug. - 
13:00 - 15:40
Sailing Men's and Women's Racing (SA001)
08 Aug. - 
13:00 - 14:15
Swimming Men's and Women's Heats (SW005)
08 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK012)
08 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Women's Preliminaries (HB008)
08 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Women's Preliminary Round (VO008)
08 Aug. - 
15:00 - 17:40
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR008)
08 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Women's 58kg Final (WL006)
08 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -73kg and Women's -57kg Finals (JU006)
08 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV008)
08 Aug. - 
16:00 - 18:00
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 4 (TT008)
08 Aug. - 
16:00 - 18:15
Fencing Women's Individual Sabre Semi-finals, Finals (FE006)
08 Aug. - 
16:00 - 17:15
Diving Men's Synchronized 10m Platform Final (DV002)
08 Aug. - 
16:00 - 19:00
Gymnastics - Artistic Men's Team Final (GA008)
08 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Women's Preliminaries (HO011)
08 Aug. - 
17:00 - 20:00
Boxing Men's Preliminaries (BX006)
08 Aug. - 
17:30 - 20:00
Rugby Women's Placing 5-8, Finals (RU006)
08 Aug. - 
17:30 - 21:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK013)
08 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Women's Preliminaries (HO012)
08 Aug. - 
18:45 - 23:00
Tennis Men's & Women's Singles, Doubles (TE015)
08 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 62kg Final (WL007)
08 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK014)
08 Aug. - 
19:30 - 22:10
Water polo Men's Preliminary Round (WP006)
08 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Women's Preliminaries (HB009)
08 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO009)
08 Aug. - 
20:30 - 22:30
Table tennis Men's and Women's Singles: Round 4 (TT009)
08 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV009)
08 Aug. - 
22:00 - 00:00
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW006)
08 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK015)
09 Aug. - 
08:30 - 11:50
Rowing Men's and Women's Quarter-finals, Semi-finals (RO004)
09 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Women's Preliminary Round (WP007)
09 Aug. - 
09:00 - 16:45
Shooting Women's Qualification, Finals (SH004)
09 Aug. - 
09:00 - 14:15
Fencing Men's Individual Epee Prelims, Quarter-finals (FE007)
09 Aug. - 
09:00 - 12:55
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR009)
09 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO010)
09 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Men's Preliminaries (HB010)
09 Aug. - 
10:00 - 14:00
Weightlifting Men's 69kg, Women's 63kg (WL008)
09 Aug. - 
10:00 - 14:00
Table tennis Women's Singles: Quarter-finals (TT010)
09 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -81kg and Women's -63kg (JU007)
09 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Men's Preliminaries (HO013)
09 Aug. - 
10:00 - 15:25
Equestrian eventing Eventing Individual and Team Jumping Final (EC004)
09 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV010)
09 Aug. - 
10:45 - 16:30
Tennis Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE016)
09 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE018)
09 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: M Rnd 2, W Rnd 3., Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE017)
09 Aug. - 
11:00 - 14:00
Rugby Men's Pool Round (6 Matches) (RU007)
09 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE019)
09 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Men's Preliminaries (HO014)
09 Aug. - 
11:00 - 13:15
Boxing Men's Preliminaries (BX007)
09 Aug. - 
12:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK016)
09 Aug. - 
13:00 - 15:40
Sailing Men's and Women's Racing (SA002)
09 Aug. - 
13:00 - 14:40
Swimming Men's and Women's Heats (SW007)
09 Aug. - 
13:30 - 16:05
Canoe slalom Men's Canoe Single Semi-finals, Final (CS003)
09 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK017)
09 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Men's Preliminaries (HB011)
09 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Men's Preliminary Round (VO011)
09 Aug. - 
15:00 - 17:40
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR010)
09 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Women's 63kg Final (WL009)
09 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -81kg and Women's -63kg Finals (JU008)
09 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV011)
09 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK018)
09 Aug. - 
16:00 - 18:00
Table tennis Men's Singles: Quarter-finals (TT011)
09 Aug. - 
16:00 - 19:00
Rugby Men's Pool Round (6 Matches) (RU008)
09 Aug. - 
16:00 - 18:20
Fencing Men's Individual Epee Semi-finals, Finals (FE008)
09 Aug. - 
16:00 - 18:00
Football Women's First round (FB015)
09 Aug. - 
16:00 - 21:00
Football Women's First round (FB016)
09 Aug. - 
16:00 - 17:15
Diving Women's Synchronized 10m Platform Final (DV003)
09 Aug. - 
16:00 - 18:15
Gymnastics - Artistic Women's Team Final (GA009)
09 Aug. - 
17:00 - 19:15
Boxing Men's Preliminaries (BX008)
09 Aug. - 
18:00 - 23:00
Football Women's First round (FB017)
09 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Men's Preliminaries (HO015)
09 Aug. - 
18:45 - 23:00
Tennis Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE020)
09 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 69kg Final (WL010)
09 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK019)
09 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Men's Preliminaries (HB012)
09 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO012)
09 Aug. - 
20:30 - 22:30
Table tennis Men's Singles: Quarter-finals (TT012)
09 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV012)
09 Aug. - 
22:00 - 00:00
Football Women's First round (FB018)
09 Aug. - 
22:00 - 00:10
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW008)
09 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK020)
10 Aug. - 
08:30 - 12:50
Rowing Men's and Women's Semi-finals, Finals (RO005)
10 Aug. - 
08:30 - 16:00
Fencing Men's Ind. Sabre Prelims, QF, Women's Ind. Foil Prelims, QF (FE009)
10 Aug. - 
08:30 - 13:20
Cycling road Men's and Women's Individual Time Trial (CR003)
10 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Men's Preliminary Round (WP009)
10 Aug. - 
09:00 - 16:30
Shooting Men's Qualification, Finals (SH005)
10 Aug. - 
09:00 - 12:55
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR011)
10 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO013)
10 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Women's Preliminaries (HB013)
10 Aug. - 
10:00 - 14:00
Weightlifting Men's 77kg, Women's 69kg (WL011)
10 Aug. - 
10:00 - 12:00
Table tennis Women's Singles: Semi-finals (TT013)
10 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -90kg and Women's -70kg (JU009)
10 Aug. - 
10:00 - 16:00
Equestrian dressage Dressage Team Preliminaries (ED001)
10 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Women's Preliminaries (HO016)
10 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV013)
10 Aug. - 
10:45 - 16:30
Tennis Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF (TE021)
10 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF, Mixed Rnd 1 (TE023)
10 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF (TE022)
10 Aug. - 
11:00 - 14:00
Rugby Men's Pool Round (6 Matches) (RU009)
10 Aug. - 
11:00 - 20:00
Tennis Singles: Men's Rnd 3, Doubles: Mixed Rnd 1 (TE024)
10 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Women's Preliminaries (HO017)
10 Aug. - 
11:00 - 14:00
Boxing Men's Prelims, Quarter-finals (BX009)
10 Aug. - 
12:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK021)
10 Aug. - 
13:00 - 15:35
Sailing Men's and Women's Racing (SA003)
10 Aug. - 
13:00 - 18:00
Football Men's First round (FB020)
10 Aug. - 
13:00 - 18:00
Football Men's First round (FB019)
10 Aug. - 
13:00 - 15:05
Swimming Men's and Women's Heats (SW009)
10 Aug. - 
13:30 - 16:10
Canoe slalom Men's Kayak Semi-finals, Final (CS004)
10 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK022)
10 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Women's Preliminaries (HB014)
10 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Women's Preliminary Round (VO014)
10 Aug. - 
15:00 - 18:55
Archery Men's and Women's Individual Eliminations (AR012)
10 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Women's 69kg Final (WL012)
10 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -90kg and Women's -70kg Finals (JU010)
10 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV014)
10 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK023)
10 Aug. - 
16:00 - 19:00
Rugby Men's Placing 9-12 and Quarter-finals (RU010)
10 Aug. - 
16:00 - 17:15
Diving Men's Synchronized 3m Springboard Final (DV004)
10 Aug. - 
16:00 - 18:45
Gymnastics - Artistic Men's Individual All-Around Final (GA010)
10 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO018)
10 Aug. - 
17:00 - 20:00
Boxing Men's Prelims, Quarter-finals (BX010)
10 Aug. - 
17:30 - 21:30
Fencing Men's Ind. Sabre SF, Finals, Women's Ind. Foil SF, Finals (FE010)
10 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO019)
10 Aug. - 
18:45 - 23:00
Tennis Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF, Mixed Rnd 1 (TE025)
10 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 77kg Final (WL013)
10 Aug. - 
19:00 - 00:00
Football Men's First round (FB021)
10 Aug. - 
19:00 - 00:00
Football Men's First round (FB022)
10 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK024)
10 Aug. - 
19:30 - 22:10
Water polo Men's Preliminary Round (WP011)
10 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Women's Preliminaries (HB015)
10 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO015)
10 Aug. - 
20:30 - 22:45
Table tennis Women's Singles: Finals (TT014)
10 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV015)
10 Aug. - 
22:00 - 00:25
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW010)
10 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK025)
11 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Men's Round 1 (GO001)
11 Aug. - 
08:00 - 14:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD001)
11 Aug. - 
08:30 - 11:40
Rowing Men's and Women's Semi-finals, Finals (RO006)
11 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Women's Preliminary Round (WP012)
11 Aug. - 
09:00 - 13:30
Shooting Women's Qualification, Finals (SH006)
11 Aug. - 
09:00 - 15:30
Fencing Women's Team Epee Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (FE011)
11 Aug. - 
09:00 - 10:45
Archery Women's Individual 1/8 Eliminations (AR013)
11 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO016)
11 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Men's Preliminaries (HB016)
11 Aug. - 
10:00 - 12:00
Table tennis Men's Singles: Semi-finals (TT015)
11 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's -100kg and Women's -78kg (JU011)
11 Aug. - 
10:00 - 16:00
Equestrian dressage Dressage Team Preliminaries (ED002)
11 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Men's Preliminaries (HO020)
11 Aug. - 
10:00 - 13:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV016)
11 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Men's Preliminaries (HO021)
11 Aug. - 
11:00 - 14:00
Boxing Men's Preliminaries (BX011)
11 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Singles: Men's QF, Doubles: Women's SF, Mixed QF (TE027)
11 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Doubles: Women's Semi-finals, Mixed Quarter-finals (TE028)
11 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Singles: M QF, W SF, Doubles: W SF, Mixed QF (TE026)
11 Aug. - 
12:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK026)
11 Aug. - 
12:30 - 15:30
Rugby Men's Placing 5-12, Semi-finals (RU011)
11 Aug. - 
12:30 - 16:15
Canoe slalom M Canoe Double Semis, Final, W Kayak Semi-finals, Final (CS005)
11 Aug. - 
13:00 - 15:40
Sailing Men's and Women's Racing (SA004)
11 Aug. - 
13:00 - 15:15
Swimming Men's and Women's Heats (SW011)
11 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK027)
11 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Men's Preliminaries (HB017)
11 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Men's Preliminary Round (VO017)
11 Aug. - 
15:00 - 17:10
Archery Women's Quarter-finals, Semi-finals, Final (AR014)
11 Aug. - 
15:30 - 18:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD002)
11 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's -100kg and Women's -78kg Finals (JU012)
11 Aug. - 
15:30 - 19:20
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Preliminaries (BV017)
11 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK028)
11 Aug. - 
16:00 - 18:10
Gymnastics - Artistic Women's Individual All-Around Final (GA011)
11 Aug. - 
16:00 - 18:45
Cycling track Men's Qualifying, Semi-finals, Final, Women's Qualifying (CT001)
11 Aug. - 
17:00 - 19:50
Fencing Women's Team Epee Finals (FE012)
11 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Women's Preliminaries (HO022)
11 Aug. - 
17:00 - 20:00
Boxing Men's Preliminaries (BX012)
11 Aug. - 
17:30 - 20:00
Rugby Men's Placing 5-8, Finals (RU012)
11 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Women's Preliminaries (HO023)
11 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK029)
11 Aug. - 
19:30 - 23:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD003)
11 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Men's Preliminaries (HB018)
11 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO018)
11 Aug. - 
20:30 - 22:45
Table tennis Men's Singles: Finals (TT016)
11 Aug. - 
21:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Prelims, Lucky Loser (BV018)
11 Aug. - 
22:00 - 23:55
Swimming Men's and Women's Semi-finals, Finals (SW012)
11 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK030)
12 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Men's Round 2 (GO002)
12 Aug. - 
08:00 - 14:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD004)
12 Aug. - 
08:30 - 11:40
Rowing Men's and Women's Finals (RO007)
12 Aug. - 
09:00 - 13:00
Water polo Men's Preliminary Round (WP014)
12 Aug. - 
09:00 - 16:30
Shooting Men's and Women's Qualification, Finals (SH007)
12 Aug. - 
09:00 - 15:30
Fencing Men's Team Foil Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (FE013)
12 Aug. - 
09:00 - 10:45
Archery Men's Individual 1/8 Eliminations (AR015)
12 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO019)
12 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Women's Preliminaries (HB019)
12 Aug. - 
09:30 - 13:10
Athletics Men's and Women's Prelims, Final (AT001)
12 Aug. - 
10:00 - 14:00
Weightlifting Men's 85kg, Women's 75kg (WL014)
12 Aug. - 
10:00 - 13:00
Table tennis Women's Team: Round 1 (TT017)
12 Aug. - 
10:00 - 13:00
Judo Men's +100kg and Women's +78kg (JU013)

 
12 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO024)
12 Aug. - 
10:00 - 16:40
Equestrian dressage Dressage Team Finals (ED003)
12 Aug. - 
11:00 - 15:15
Hockey Men's and Women's Preliminaries (HO025)
12 Aug. - 
11:00 - 12:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV019)
12 Aug. - 
11:00 - 13:45
Boxing Men's and Women's Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (BX013)
12 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Doubles: Men's Bronze Final, Mixed Semi-finals (TE030)
12 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Singles: Men's Semi-finals, Doubles: Men's Gold Final (TE029)
12 Aug. - 
12:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK031)
12 Aug. - 
13:00 - 15:40
Sailing Men's and Women's Racing (SA005)
12 Aug. - 
13:00 - 15:00
Football Women's Quarter-final (FB023)
12 Aug. - 
13:00 - 15:20
Swimming Men's and Women's Heats (SW013)
12 Aug. - 
14:00 - 16:40
Gymnastics - Trampoline Women's Qualification Routine, Final (GT001)
12 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK032)
12 Aug. - 
14:30 - 16:10
Athletics (Race walk) Men's 20km Race Walk (AW001)
12 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Women's Preliminaries (HB020)
12 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Women's Preliminary Round (VO020)
12 Aug. - 
15:00 - 15:00
Table tennis Women's Team: Round 1 (TT018)
12 Aug. - 
15:00 - 16:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV020)
12 Aug. - 
15:00 - 17:10
Archery Men's Quarter-finals, Semi-finals, Final (AR016)
12 Aug. - 
15:30 - 18:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD005)
12 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Women's 75kg Final (WL015)
12 Aug. - 
15:30 - 18:10
Judo Men's +100kg and Women's +78kg Finals (JU014)
12 Aug. - 
15:30 - 18:30
Diving Women's 3m Springboard Preliminary (DV005)
12 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK034)
12 Aug. - 
16:00 - 18:00
Football Women's Quarter-final (FB024)
12 Aug. - 
16:00 - 19:10
Cycling track Men's & Women's Qualifying, Semi-finals, Finals (CT002)
12 Aug. - 
17:00 - 19:50
Fencing Men's Team Foil Finals (FE014)
12 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Men's Preliminaries (HO026)
12 Aug. - 
17:00 - 19:45
Boxing Men's and Women's Prelims, Quarter-finals (BX014)
12 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Men's Preliminaries (HO027)
00 - 21:00
Weightlifting Men's 85kg Final (WL016)
12 Aug. - 
19:00 - 21:00
Football Women's Quarter-final (FB025)
12 Aug. - 
19:00 - 20:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV021)
12 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK033)
12 Aug. - 
19:30 - 23:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD006)
12 Aug. - 
19:30 - 23:30
Water polo Men's Preliminary Round (WP016)
12 Aug. - 
19:30 - 22:30
Table tennis Men's Team: Round 1 (TT019)
12 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Women's Preliminaries (HB021)
12 Aug. - 
20:20 - 23:25
Athletics Men's and Women's Prelims, Final (AT002)
12 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO021)
12 Aug. - 
22:00 - 00:00
Football Women's Quarter-final (FB026)
12 Aug. - 
22:00 - 23:30
Swimming Men's and Women's Finals (SW014)
12 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK035)
12 Aug. - 
23:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV022)
13 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Men's Round 3 (GO003)
13 Aug. - 
08:00 - 14:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD007)
13 Aug. - 
08:50 - 11:40
Rowing Men's and Women's Finals (RO008)
13 Aug. - 
09:00 - 14:20
Water polo Women's Preliminary Round (WP017)
13 Aug. - 
09:00 - 16:30
Shooting Men's Qualification, Finals (SH008)
13 Aug. - 
09:00 - 14:30
Fencing Women's Team Sabre Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (FE015)
13 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO022)
13 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Men's Preliminaries (HB022)
13 Aug. - 
09:30 - 12:50
Athletics Men's and Women's Prelims, Final (AT003)
13 Aug. - 
10:00 - 13:00
Table tennis Women's Team: Quarter-finals (TT020)
13 Aug. - 
10:00 - 14:15
Hockey Women's Preliminaries (HO028)
13 Aug. - 
10:00 - 11:40
Cycling track Men's Finals, Women's Qualifying, Semi-finals (CT003)
13 Aug. - 
11:00 - 12:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV023)
13 Aug. - 
11:00 - 14:00
Boxing Men's Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (BX015)
13 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Doubles: Women's and Mixed Bronze Finals (TE032)
13 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Singles: Men's Bronze Final, Women's Bronze, Gold Finals (TE031)
2:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK036)
13 Aug. - 
13:00 - 15:35
Sailing Men's and Women's Racing (SA006)
13 Aug. - 
13:00 - 15:00
Football Men's Quarter-final (FB027)
13 Aug. - 
14:00 - 16:40
Gymnastics - Trampoline Men's Qualification Routine, Final (GT002)
13 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK037)
13 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Men's Preliminaries (HB023)
13 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Men's Preliminary Round (VO023)
13 Aug. - 
15:00 - 18:00
Table tennis Men's Team: Round 1 (TT021)
13 Aug. - 
15:00 - 16:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV024)
13 Aug. - 
15:30 - 18:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles, Mixed Doubles (BD008)
13 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Men's 94kg (WL017)
13 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK039)
13 Aug. - 
16:00 - 18:00
Football Men's Quarter-final (FB028)
13 Aug. - 
16:00 - 17:40
Diving Women's 3m Springboard Semi-final (DV006)
13 Aug. - 
16:00 - 18:25
Cycling track Men's Quarter-finals, Semis, Women's Qualifying, Finals (CT004)
Dates Sports Competition description  
13 Aug. - 
17:00 - 19:35
Fencing Women's Team Sabre Finals (FE016)
13 Aug. - 
17:00 - 21:15
Hockey Women's Preliminaries (HO029)
13 Aug. - 
17:00 - 20:00
Boxing Men's Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (BX016)
13 Aug. - 
18:00 - 22:15
Hockey Women's Preliminaries (HO030)
13 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 94kg Final (WL018)
13 Aug. - 
19:00 - 21:00
Football Men's Quarter-final (FB029)
13 Aug. - 
19:00 - 20:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV025)
13 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK038)
13 Aug. - 
19:30 - 23:00
Badminton Men's & Women's Singles & Doubles (BD009)
13 Aug. - 
19:30 - 22:30
Table tennis Women's Team: Quarter-finals (TT022)
13 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Men's Preliminaries (HB024)
13 Aug. - 
20:00 - 23:15
Athletics Men's and Women's Prelims, Semi-finals, Finals (AT004)
13 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO024)
13 Aug. - 
22:00 - 00:00
Football Men's Quarter-final (FB030)
13 Aug. - 
22:00 - 23:40
Swimming Men's and Women's Finals (SW015)
13 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK040)
13 Aug. - 
23:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's - Round of 16 (BV026)
14 Aug. - 
07:00 - 15:50
Golf Men's Final Round (GO004)
14 Aug. - 
08:00 - 13:30
Badminton Men's & Women's Singles Prelims (BD010)
14 Aug. - 
09:00 - 12:45
Athletics (Marathon) Women's Marathon (AM001)
14 Aug. - 
09:00 - 14:30
Shooting Men's Qualification, Finals (SH009)
14 Aug. - 
09:00 - 15:30
Fencing Men's Team Epee Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (FE017)
14 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO025)
14 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Women's Preliminaries (HB025)
14 Aug. - 
10:00 - 13:00
Table tennis Men's Team: Quarter-finals (TT023)
14 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Greco-roman Men's 59kg, 75kg (WG001)
14 Aug. - 
10:00 - 13:40
Equestrian jumping Jumping Individual Qualification (ES001)
14 Aug. - 
10:00 - 14:45
Hockey Men's Quarter-finals (HO031)
14 Aug. - 
11:00 - 13:10
Synchronised swimming Women's Duets Free Routine (SY001)
14 Aug. - 
11:00 - 14:45
Boxing Men's and Women's Prelims, Quarter-finals, Semis, Finals (BX017)
14 Aug. - 
12:00 - 20:00
Tennis Singles: M , W Gold Finals, Doubles: Mixed Gold Final (TE033)
14 Aug. - 
12:15 - 14:00
Basketball Women's Preliminary Round (BK041)
14 Aug. - 
12:50 - 22:10
Water polo Men's Preliminary Round (WP019)
14 Aug. - 
13:00 - 16:45
Sailing Men's and Women's Racing, Medal Race (SA007)
14 Aug. - 
14:00 - 17:00
Gymnastics - Artistic Men's and Women's Apparatus Finals (GA012)
14 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK042)
14 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Women's Preliminaries (HB026)
14 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Women's Preliminary Round (VO026)
14 Aug. - 
15:00 - 18:00
Table tennis Men's Team: Quarter-finals (TT024)
14 Aug. - 
15:30 - 18:00
Badminton Men's & Women's Singles Prelims (BD011)
14 Aug. - 
15:30 - 19:30
Basketball Women's Preliminary Round (BK044)
14 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Greco-roman Men's 59kg, 75kg Finals (WG002)
14 Aug. - 
16:00 - 17:30
Diving Women's 3m Springboard Final (DV007)
14 Aug. - 
16:00 - 20:00
Cycling track Men's Finals, Women's Qualifying (CT005)
14 Aug. - 
16:00 - 17:50
Volleyball - Beach Women's Quarter-finals (BV027)
14 Aug. - 
17:00 - 19:50
Fencing Men's Team Epee Finals (FE018)
14 Aug. - 
17:00 - 20:15
Boxing Men's and Women's Pelims, Quarter-finals, Semi-finals (BX018)
14 Aug. - 
18:00 - 22:45
Hockey Men's Quarter-finals (HO032)
14 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Women's +75kg Final (WL019)
14 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK043)
14 Aug. - 
19:30 - 22:30
Badminton Women's Singles & Mixed Doubles Quarter-finals (BD012)
14 Aug. - 
19:30 - 22:10
Water polo Men's Preliminary Round (WP020)
14 Aug. - 
19:30 - 22:30
Table tennis Women's Team: Semi-final (TT025)
14 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Women's Preliminaries (HB027)
14 Aug. - 
20:20 - 22:30
Athletics Men's and Women's Prelims, Semi-finals, Finals (AT005)
14 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Women's Preliminary Round (VO027)
14 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK045)
14 Aug. - 
23:00 - 00:50
Volleyball - Beach Women's Quarter-finals (BV028)
15 Aug. - 
08:30 - 13:30
Badminton Men's Singles (last 16), Men's & Women's Doubles QF (BD013)
15 Aug. - 
09:00 - 11:40
Marathon swimming Women's Swimming Marathon (OW001)
15 Aug. - 
09:00 - 11:30
Canoe sprint Men's and Women's Heats and Semi-finals (CF001)
15 Aug. - 
09:30 - 13:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO028)
15 Aug. - 
09:30 - 13:00
Handball Men's Preliminaries (HB028)
15 Aug. - 
09:30 - 12:10
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT006)
15 Aug. - 
10:00 - 13:00
Table tennis Women's Team: Semi-final (TT026)
15 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Greco-roman Men's 85kg, 130kg (WG003)
15 Aug. - 
10:00 - 14:45
Hockey Women's Quarter-finals (HO033)
15 Aug. - 
10:00 - 13:50
Equestrian dressage Dressage Individual Finals (ED004)
15 Aug. - 
10:00 - 11:20
Cycling track Men's and Women's Qualifying (CT006)
15 Aug. - 
11:00 - 12:40
Synchronised swimming Women's Duets Technical Routine (SY002)
15 Aug. - 
11:00 - 13:15
Boxing Men's and Women's Prelims, Quarter-finals, Semi-finals (BX019)
15 Aug. - 
13:00 - 16:45
Sailing Men's and Women's Racing, Medal Race (SA008)
15 Aug. - 
14:00 - 16:25
Gymnastics - Artistic Men's and Women's Apparatus Finals (GA013)
15 Aug. - 
14:10 - 16:50
Water polo Women's Quarter-finals (WP022)
15 Aug. - 
14:15 - 16:00
Basketball Men's Preliminary Round (BK046)
15 Aug. - 
14:40 - 18:10
Handball Men's Preliminaries (HB029)
15 Aug. - 
15:00 - 18:50
Volleyball Men's Preliminary Round (VO029)
15 Aug. - 
15:00 - 18:00
Table tennis Men's Team: Semi-final (TT027)
15 Aug. - 
15:15 - 18:45
Diving Men's 3m Springboard Preliminary (DV008)
15 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Men's 105kg (WL020)
15 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Greco-roman Men's 85kg, 130kg Finals (WG004)
15 Aug. - 
16:00 - 18:45
Cycling track Men's Qualifying, Finals, Women's Qualifying (CT007)
15 Aug. - 
16:00 - 17:50
Volleyball - Beach Men's Quarter-finals (BV029)
15 Aug. - 
17:00 - 19:45
Boxing Men's and Women's Prelims, Quarter-finals, Semis, Final (BX020)
15 Aug. - 
17:30 - 23:00
Badminton Men's & Women's Singles (last 16), Mixed Doubles Semi-finals (BD014)
15 Aug. - 
18:00 - 22:45
Hockey Women's Quarter-finals (HO034)
15 Aug. - 
18:20 - 21:00
Water polo Women's Quarter-finals (WP023)
15 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's 105kg Final (WL021)
15 Aug. - 
19:00 - 20:45
Basketball Men's Preliminary Round (BK047)
15 Aug. - 
19:30 - 22:30
Table tennis Men's Team: Semi-final (TT028)

 
15 Aug. - 
19:50 - 23:20
Handball Men's Preliminaries (HB030)
15 Aug. - 
20:15 - 22:50
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT007)
15 Aug. - 
20:30 - 00:20
Volleyball Men's Preliminary Round (VO030)
15 Aug. - 
22:30 - 00:15
Basketball Men's Preliminary Round (BK048)
15 Aug. - 
23:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's Quarter-finals (BV030)
16 Aug. - 
08:30 - 12:30
Badminton Men's & Women's Doubles Semi-finals (BD015)
16 Aug. - 
09:00 - 11:40
Marathon swimming Men's Swimming Marathon (OW002)
16 Aug. - 
09:00 - 10:40
Canoe sprint Men's and Women's Finals (CF002)
16 Aug. - 
09:30 - 12:40
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT008)
16 Aug. - 
10:00 - 12:00
Volleyball Women's Quarter-finals (VO031)
16 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Greco-roman Men's 66kg, 98kg (WG005)
16 Aug. - 
10:00 - 13:30
Equestrian jumping Jumping Team Qualification (ES002)
16 Aug. - 
10:00 - 11:50
Diving Men's 3m Springboard Semi-final (DV009)
16 Aug. - 
10:00 - 12:00
Handball Women's Quarter-final (HB031)
16 Aug. - 
10:00 - 11:50
Cycling track Men's Qualifying, Women's Qualifying, Quarter-finals (CT008)
6 Aug. - 
11:00 - 14:00
Table tennis Women's Team: Bronze Medal Match (TT029)
16 Aug. - 
11:00 - 13:40
Water polo Men's Quarter-finals (WP024)
16 Aug. - 
11:00 - 13:15
Boxing Men's and Women's Quarter-finals, Semi-finals (BX021)
16 Aug. - 
11:00 - 12:45
Basketball Women's Quarter-final (BK049)
16 Aug. - 
12:00 - 14:15
Hockey Men's Semi-finals (HO035)
16 Aug. - 
13:00 - 16:45
Sailing Men's and Women's Racing, Medal Race (SA009)
16 Aug. - 
13:00 - 15:00
Football Women's Semi-final (FB032)
16 Aug. - 
13:30 - 15:30
Handball Women's Quarter-final (HB032)
16 Aug. - 
14:00 - 16:00
Volleyball Women's Quarter-finals (VO032)
16 Aug. - 
14:00 - 15:30
Synchronised swimming Women's Duet Free Routine Final (SY003)
16 Aug. - 
14:00 - 16:15
Gymnastics - Artistic Men's and Women's Apparatus Finals (GA014)
16 Aug. - 
14:30 - 16:15
Basketball Women's Quarter-final (BK050)
16 Aug. - 
15:10 - 17:50
Water polo Men's Quarter-finals (WP025)
16 Aug. - 
15:30 - 17:30
Weightlifting Men's +105kg (WL022)
16 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Greco-roman Men's 66kg, 98kg Finals (WG006)
16 Aug. - 
16:00 - 18:00
Football Women's Semi-final (FB031)
16 Aug. - 
16:00 - 18:50
Cycling track Men's Qualifying, Finals, Women's Semi-finals, Finals (CT009)
16 Aug. - 
16:00 - 17:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Semi-finals (BV031)
16 Aug. - 
17:00 - 19:15
Hockey Men's Semi-finals (HO036)
16 Aug. - 
17:00 - 19:00
Handball Women's Quarter-final (HB033)
16 Aug. - 
17:00 - 19:45
Boxing Men's and Women's Quarter-finals, Semis, Final (BX022)
16 Aug. - 
17:30 - 23:00
Badminton Women's Singles Quarter-finals, Mixed Doubles Bronze (BD016)
16 Aug. - 
18:00 - 20:00
Volleyball Women's Quarter-finals (VO033)
16 Aug. - 
18:00 - 20:00
Diving Men's 3m Springboard Final (DV010)
16 Aug. - 
18:45 - 20:30
Basketball Women's Quarter-final (BK051)
16 Aug. - 
19:00 - 21:00
Weightlifting Men's +105kg Final (WL023)
16 Aug. - 
19:30 - 22:45
Table tennis Women's Team: Gold Medal Match (TT030)
16 Aug. - 
20:15 - 22:50
Athletics Men's and Women's Prelims, Semi-finals, Finals (AT009)
16 Aug. - 
20:30 - 22:30
Handball Women's Quarter-final (HB034)
16 Aug. - 
22:15 - 00:15
Volleyball Women's Quarter-finals (VO034)
16 Aug. - 
22:15 - 00:00
Basketball Women's Quarter-final (BK052)
16 Aug. - 
23:00 - 00:50
Volleyball - Beach Men's and/or Women's Semi-finals (BV032)
17 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Women's Round 1 (GO005)
17 Aug. - 
08:30 - 13:30
Badminton Men's Singles Quarter-finals, Mixed Doubles Finals (BD017)
17 Aug. - 
09:00 - 13:00
Taekwondo Men's -58kg and Women's -49kg Prelims (TK001)
17 Aug. - 
09:00 - 11:05
Canoe sprint Men's and Women's Heats and Semi-finals (CF003)
17 Aug. - 
09:30 - 13:05
Athletics Men's and Women's Preliminaries, Final (AT010)
17 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Freestyle Women's 48kg, 58kg, 69kg (WF001)
17 Aug. - 
10:00 - 12:00
Volleyball Men's Quarter-finals (VO035)
17 Aug. - 
10:00 - 12:45
Equestrian jumping Jumping Team Final (ES003)
17 Aug. - 
10:00 - 12:00
Handball Men's Quarter-final (HB035)
17 Aug. - 
11:00 - 14:00
Table tennis Men's Team: Bronze Medal Match (TT031)
17 Aug. - 
11:00 - 13:40
Water polo Women's Classification, Semi-final (WP026)
17 Aug. - 
11:00 - 12:30
Gymnastics - Gala Gala Gymnastics (GG001)
17 Aug. - 
11:00 - 12:45
Basketball Men's Quarter-final (BK053)
17 Aug. - 
12:00 - 14:15
Hockey Women's Semi-finals (HO037)
17 Aug. - 
13:00 - 16:45
Sailing Men's and Women's Medal Race (SA010)
17 Aug. - 
13:00 - 15:00
Football Men's Semi-final (FB034)
17 Aug. - 
13:30 - 15:30
Handball Men's Quarter-final (HB036)
17 Aug. - 
13:30 - 15:25
Cycling BMX Men's and Women's BMX Seeding Run (CB001)
17 Aug. - 
14:00 - 16:00
Volleyball Men's Quarter-finals (VO036)
17 Aug. - 
14:00 - 17:00
Boxing Men's and Women's Quarter-finals, Semi-finals, Final (BX023)
17 Aug. - 
14:30 - 16:15
Basketball Men's Quarter-final (BK054)
17 Aug. - 
15:00 - 18:00
Taekwondo Men's -58kg and Women's -49kg Quarter-finals, Semi-finals (TK002)
17 Aug. - 
15:00 - 16:30
Gymnastics - Gala Gala Gymnastics (GG002)
17 Aug. - 
15:00 - 18:10
Diving Women's 10m Platform Preliminary (DV011)
17 Aug. - 
15:10 - 17:50
Water polo Women's Classification, Semi-final (WP027)
17 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Freestyle Women's 48kg, 58kg, 69kg Finals (WF002)
17 Aug. - 
16:00 - 18:00
Football Men's Semi-final (FB033)
17 Aug. - 
17:00 - 19:15
Hockey Women's Semi-finals (HO038)
17 Aug. - 
17:00 - 19:00
Handball Men's Quarter-final (HB037)
17 Aug. - 
17:45 - 23:05
Athletics Men's and Women's Prelims, Semi-finals, Finals (AT011)
17 Aug. - 
18:00 - 20:00
Volleyball Men's Quarter-finals (VO037)
17 Aug. - 
18:45 - 20:30
Basketball Men's Quarter-final (BK055)
17 Aug. - 
19:30 - 22:45
Table tennis Men's Team: Gold Medal Match (TT032)
17 Aug. - 
20:00 - 23:05
Taekwondo Men's -58kg and Women's -49kg Repechages, Finals (TK003)
17 Aug. - 
20:30 - 22:30
Handball Men's Quarter-final (HB038)
17 Aug. - 
22:00 - 01:10
Volleyball - Beach Women's - Bronze, Gold Finals (BV033)
17 Aug. - 
22:15 - 00:15
Volleyball Men's Quarter-finals (VO038)
17 Aug. - 
22:15 - 00:00
Basketball Men's Quarter-final (BK056)
18 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Women's Round 2 (GO006)
18 Aug. - 
08:30 - 13:30
Badminton W Singles Semi-finals, W Doubles Finals, M Doubles Bronze (BD018)
18 Aug. - 
09:00 - 13:00
Taekwondo Men's -68kg and Women's -57kg Prelims (TK004)
18 Aug. - 
09:00 - 10:25
Canoe sprint Men's and Women's Finals (CF004)
18 Aug. - 
09:30 - 16:25
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT012)

 
00
Wrestling - Freestyle Women's 53kg, 63kg, 75kg (WF003)
18 Aug. - 
10:00 - 13:00
Modern pentathlon Women's Fencing Ranking (MP001)
18 Aug. - 
10:00 - 11:30
Diving Women's 10m Platform Semi-final (DV012)
18 Aug. - 
11:00 - 13:30
Triathlon Men's Final (TR001)
18 Aug. - 
11:00 - 13:40
Water polo Men's Classification, Semi-final (WP028)
18 Aug. - 
12:00 - 14:15
Hockey Men's Bronze Medal Match (HO039)
18 Aug. - 
13:00 - 15:00
Volleyball Women's Semi-finals (VO039)
18 Aug. - 
13:00 - 16:45
Sailing Men's and Women's Medal Race (SA011)
18 Aug. - 
13:00 - 13:45
Synchronised swimming Women's Team Technical Routine (SY004)
18 Aug. - 
13:30 - 14:35
Cycling BMX Women's Seeding Run, Men's Quarter-finals (CB002)
18 Aug. - 
14:00 - 16:00
Boxing Men's and Women's Semi-finals, Final (BX024)
18 Aug. - 
14:30 - 17:30
Modern pentathlon Men's Fencing Ranking (MP002)
18 Aug. - 
15:00 - 18:00
Taekwondo Men's -68kg and Women's -57kg Quarter-finals, Semi-finals (TK005)
18 Aug. - 
15:00 - 17:00
Basketball Women's Semi-final (BK057)
18 Aug. - 
15:10 - 17:50
Water polo Men's Classification, Semi-final (WP029)
18 Aug. - 
15:30 - 17:30
Handball Women's Semi-final (HB039)
18 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Freestyle Women's 53kg, 63kg, 75kg Finals (WF004)
18 Aug. - 
16:00 - 17:30
Diving Women's 10m Platform Final (DV013)
18 Aug. - 
17:00 - 19:30
Hockey Men's Gold Medal Match (HO040)
18 Aug. - 
18:35 - 22:35
Athletics Men's and Women's Prelims. Semi-finals, Finals (AT013)
18 Aug. - 
19:00 - 21:00
Basketball Women's Semi-final (BK058)
18 Aug. - 
20:00 - 23:05
Taekwondo Men's -68kg and Women's -57kg Repechages, Finals (TK006)
18 Aug. - 
20:30 - 22:30
Handball Women's Semi-final (HB040)
18 Aug. - 
22:00 - 01:10
Volleyball - Beach Men's - Bronze, Gold Finals (BV034)
18 Aug. - 
22:15 - 00:15
Volleyball Women's Semi-finals (VO040)
19 Aug. - 
07:30 - 16:00
Golf Women's Round 3 (GO007)
19 Aug. - 
08:00 - 12:20
Athletics (Race walk) Men's 50km Race Walk (AW002)
19 Aug. - 
08:30 - 13:30
Badminton M Singles Semi-finals, W Singles Finals, M Doubles Finals (BD019)
19 Aug. - 
09:00 - 13:00
Taekwondo Men's -80kg and Women's -67kg Prelims (TK007)
19 Aug. - 
09:00 - 10:45
Canoe sprint Men's and Women's Heats and Semi-finals (CF005)
19 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Freestyle Men's 57kg, 74kg (WF005)
19 Aug. - 
10:00 - 12:40
Water polo Women's Classification, Bronze Medal Match (WP030)
19 Aug. - 
10:00 - 14:40
Equestrian jumping Jumping Individual Final (ES004)
19 Aug. - 
10:20 - 13:20
Gymnastics - Rhythmic Individual All-Around Qualification (GR001)
19 Aug. - 
12:00 - 13:30
Synchronised swimming Women's Team Free Routine (SY005)
19 Aug. - 
12:00 - 18:35
Modern pentathlon Women's Competition (All Disciplines) (MP003)
19 Aug. - 
12:00 - 14:45
Hockey Women's Bronze Medal Match (HO041)
19 Aug. - 
13:00 - 15:00
Volleyball Men's Semi-finals (VO041)
19 Aug. - 
13:00 - 16:00
Football Women's Bronze Medal Match (FB035)
19 Aug. - 
13:30 - 15:45
Cycling BMX Men's and Women's Semi-finals, Finals (CB003)
19 Aug. - 
14:00 - 18:35
Modern pentathlon Women's Competition (4 Disciplines) (MP004)
19 Aug. - 
14:00 - 16:30
Boxing Men's and Women's Semi-finals, Final (BX025)
19 Aug. - 
14:10 - 17:20
Water polo Women's Classification, Gold Medal Match (WP031)
19 Aug. - 
14:30 - 16:15
Athletics (Race walk) Women's 20km Race Walk (AW003)
19 Aug. - 
14:50 - 17:50
Gymnastics - Rhythmic Individual All-Around Qualification (GR002)
9 Aug. - 
15:00 - 19:00
Modern pentathlon Women's Competition (3 Disciplines) (MP005)
19 Aug. - 
15:00 - 18:00
Taekwondo Men's -80kg and Women's -67kg Quarter-finals, Semi-finals (TK008)
19 Aug. - 
15:30 - 17:30
Handball Men's Semi-final (HB041)
19 Aug. - 
15:30 - 17:30
Basketball Men's Semi-final (BK059)
19 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Freestyle Men's 57kg, 74kg Finals (WF006)
19 Aug. - 
16:00 - 19:10
Diving Men's 10m Platform Preliminary (DV014)
19 Aug. - 
17:00 - 19:30
Hockey Women's Gold Medal Match (HO042)
19 Aug. - 
17:30 - 20:00
Football Women's Gold Medal Match (FB036)
19 Aug. - 
19:00 - 21:00
Basketball Men's Semi-final (BK060)
19 Aug. - 
20:00 - 23:05
Taekwondo Men's -80kg and Women's -67kg Repechages, Finals (TK009)
19 Aug. - 
20:10 - 22:45
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT014)
19 Aug. - 
20:30 - 22:30
Handball Men's Semi-final (HB042)
19 Aug. - 
22:15 - 00:15
Volleyball Men's Semi-finals (VO042)
20 Aug. - 
07:00 - 15:50
Golf Women's Final Round (GO008)
20 Aug. - 
08:30 - 11:00
Badminton Men's Singles Finals (BD020)
20 Aug. - 
09:00 - 13:00
Taekwondo Men's +80kg and Women's +67kg Prelims (TK010)
20 Aug. - 
09:00 - 10:30
Canoe sprint Men's and Women's Finals (CF006)
20 Aug. - 
10:00 - 13:00
Wrestling - Freestyle Men's 86kg, 125kg (WF007)
20 Aug. - 
10:00 - 11:10
Gymnastics - Rhythmic Group Qualification (GR003)
20 Aug. - 
11:00 - 12:50
Diving Men's 10m Platform Semi-final (DV015)
20 Aug. - 
11:00 - 13:35
Triathlon Women's Final (TR002)
20 Aug. - 
11:30 - 13:30
Handball Women's Bronze Final (HB043)
20 Aug. - 
11:30 - 13:30
Basketball Women's Bronze Medal Game (BK061)
20 Aug. - 
11:40 - 14:20
Water polo Men's Classification, Bronze Medal Match (WP032)
20 Aug. - 
12:00 - 18:35
Modern pentathlon Men's Competition (All Disciplines) (MP006)
20 Aug. - 
12:30 - 14:30
Cycling mountain bike Women's Cross-country Final (CM001)
20 Aug. - 
12:40 - 13:50
Gymnastics - Rhythmic Group Qualification (GR004)
20 Aug. - 
13:00 - 15:00
Volleyball Women's Bronze Medal Match (VO043)
20 Aug. - 
13:00 - 15:30
Football Men's Bronze Medal Match (FB037)
20 Aug. - 
14:00 - 18:35
Modern pentathlon Men's Competition (4 Disciplines) (MP007)
20 Aug. - 
14:00 - 15:30
Boxing Men's and Women's Finals (BX026)
20 Aug. - 
15:00 - 19:00
Modern pentathlon Men's Competition (3 Disciplines) (MP008)
20 Aug. - 
15:00 - 18:00
Taekwondo Men's +80kg and Women's +67kg Quarter-finals, Semi-finals (TK011)
20 Aug. - 
15:20 - 17:45
Gymnastics - Rhythmic Individual All-Around Final (GR005)
20 Aug. - 
15:30 - 17:45
Handball Women's Gold Final (HB044)
20 Aug. - 
15:30 - 17:50
Basketball Women's Gold Medal Game (BK062)
20 Aug. - 
16:00 - 19:00
Wrestling - Freestyle Men's 86kg, 125kg Finals (WF008)
20 Aug. - 
16:30 - 19:40
Water polo Men's Classification, Gold Medal Match (WP033)
20 Aug. - 
16:30 - 18:10
Diving Men's 10m Platform Final (DV016)
20 Aug. - 
17:30 - 20:00
Football Men's Gold Medal Match (FB038)
20 Aug. - 
20:00 - 23:05
Taekwondo Men's +80kg and Women's +67kg Repechages, Finals (TK012)
20 Aug. - 
20:10 - 23:00
Athletics Men's and Women's Prelims, Finals (AT015)
20 Aug. - 
22:15 - 00:30
Volleyball Women's Gold Medal Match (VO044)
21 Aug. - 
08:30 - 11:15
Wrestling - Freestyle Men's 65kg, 97kg (WF009)
21 Aug. - 
09:30 - 11:30
Volleyball Men's Bronze Medal Match (VO045)
21 Aug. - 
09:30 - 12:15
Athletics (Marathon) Men's Marathon (AM002)
21 Aug. - 
10:30 - 12:30
Handball Men's Bronze Final (HB045)
21 Aug. - 
11:00 - 12:45
Gymnastics - Rhythmic Group Final (GR006)
21 Aug. - 
11:30 - 13:30
Basketball Men's Bronze Medal Game (BK063)
21 Aug. - 
12:30 - 14:30
Cycling mountain bike Men's Cross-country Final (CM002)
21 Aug. - 
12:45 - 15:15
Wrestling - Freestyle Men's 65kg, 97kg Finals (WF010)
21 Aug. - 
13:15 - 15:30
Volleyball Men's Gold Medal Match (VO046)
21 Aug. - 
14:00 - 16:15
Handball Men's Gold Final (HB046)
21 Aug. - 
14:00 - 16:00
Boxing Men's and Women's Finals (BX027)
21 Aug. - 
15:45 - 18:05
Basketball Men's Gold Medal Game (BK064)
21 Aug. - 
19:15 - 23:00
Closing Ceremony Closing Ceremony (ZC001)

 

(C) 2000-2016 Kronish Sports Enterprises